Accuride blog

Blog Archive
Blogthemen

15th Oct 2013


Być może pracujesz w domu, dzieci potrzebują miejsca do gier wideo, albo chcesz ustawić komputer w wolnym kącie. Rzadko biurko czy fotel będą spełniać wymogi wszystkich członków rodziny. Często laptopów i konsol do gier używamy, siedząc na kanapie.

Wszyscy potrzebujemy wygody. Wiem, że gdy siedzę zbyt długo bez zmiany pozycji, wszystko mi drętwieje. Gdy garbię się jakiś czas na kanapie, zaczynam odczuwać ból szyi i pleców.

Jest oczywiste, że nieprawidłowa postawa może prowadzić do problemów z plecami, ale do tego mogą dojść powikłania karku, ramion, rąk i oczu.

Na przykład już samo siedzenie w pozycji, powodującej napięcie kolan z tyłu i ud, może utrudnić przepływ krwi. Można sobie wyobrazić, jaki to ma wpływ na małe dzieci siedzące na krześle przy Twoim biurku, których nogi, nie sięgając podłogi, nie opierają się na niczym.

Ból oczu i głowy może też być rezultatem nieprawidłowego ustawienia ekranu lub złego oświetlenia.

Ustawienie komputera w biurze zwykle podlega przepisom BHP dotyczącym pracy przy urządzeniach wyposażonych w ekrany. Ale ilu z nas myśli o tym kupując PC do użytku domowego?


Czy Twoje biurko i komputer spełniają potrzeby całej rodziny?

Nie twierdzimy, że te przepisy obowiązują u Ciebie w domu (chyba że jesteś zatrudniony do pracy w domu, w takim przypadku sprawdź zasady BHP Twojego pracodawcy). Warto jednak zadbać o to, żeby Twoja rodzina nie była narażona na ujemne skutki korzystania w domu z PC, laptopa czy konsoli do gier.

Dostosowanie komputera do użytku 5-latka i osoby dorosłej wymaga trochę planowania.

Oto kilka sugestii.....

Ustaw wysokość krzesła tak, aby stopy spoczywały płasko na podłodze. Zapewni to położenie kostek, kolan, bioder i łokci pod kątem 90°. Ręce powinny zwisać względnie swobodnie, pozwalając na trzymanie przedramion w prawie poziomej, a nadgarstków w pozycji neutralnej. Staraj się, żeby dolna część pleców miała oparcie, ale także pamiętaj o regularnej zmianie pozycji albo wstań co jakiś czas, żeby trochę pochodzić - w ten sposób unikniesz zdrętwienia.

Trzymaj nadgarstki w neutralnej pozycji. Unikaj nadmiernego zginania nadgarstków do góry czy na dół przy pisaniu na klawiaturze. Najdalej położony rząd klawiszy powinien się znajdować mniej więcej na tej samej wysokości, co łokcie. Nie opieraj nadgarstków o blat biurka. Klawiatura nie powinna być ustawiona pod kątem.

W razie potrzeby zmień wysokość krzesła lub blatu biurka. O ile taka zmiana ustawienia nie jest możliwa, rozważ użycie podstawki umożliwiającej dopasowanie wysokości klawiatury lub podnóżka.

Nie dopuść, żeby stopy Twoich dzieci zwisały w powietrzu - użyj skrzynki albo stołka jako podnóżka.

Mysz umieść obok klawiatury. Ustaw ją blisko, aby sięgnięcie po nią było łatwe, a ramiona i ręce nie musiały się napinać. Może potrzebujesz miejsca na mysz po obu stronach klawiatury.

Ekran powinien znajdować się około 600 mm od twarzy. Siedząc prawidłowo powinieneś mieć na wysokości oczu górną krawędź ramy ekranu (bardzo dobrym stojakiem na ekran albo podnóżkiem jest książka telefoniczna).

Jeżeli biurko jest wąskie, możesz zapobiec zbyt bliskiemu ustawieniu ekranu za pomocą podstawki lub wysięgnika do klawiatury.

Staraj się zredukować niepożądane odbicie światła w ekranie poprzez zmianę jego ustawienia.

Laptopy

Po całym dniu pracy przy komputerze w biurze wracasz do domu, wyjmujesz laptopa i kładziesz na kolana albo na stolik. Albo może jesteś w podróży służbowej u używasz laptopa w pokoju hotelowym.

Założę się, że nachylając się nad laptopem garbisz się, z rękoma jedna obok drugiej dotykającymi klawiatury.

Rozważ zainwestowanie w biurko i krzesło. Umieść laptopa na stojaku, używaj osobnej klawiatury i myszy. Ułatwi to ustawienie ekranu na właściwej wysokości i znacznie wygodniejsze rozmieszczenie wszystkich elementów.

Jeżeli właśnie odpoczywasz na kanapie, stolik lub podstawka na laptopa może zwiększyć wygodę.

Gry wideo

Ludzie często grają w gry wideo z głową wysuniętą do przodu i zgarbionymi ramionami.

Jeżeli Ty lub Twoje dzieci spędzacie dużo czasu przy grach wideo, prawdopodobnie warto zainwestować w lepsze krzesło lub oparcia na ręce czy lędźwie. W Internecie można znaleźć mnóstwo porad na ten temat, a koszt tego sprzętu jest niczym w porównaniu z kosztem urządzeń do gier czy zdrowia Twojej rodziny.

Na koniec: pamiętaj, że nawet idealna postawa stanie się niewygodna po dłuższym czasie bez zmiany pozycji.

W Internecie znajdziesz dużo dobrych porad o prawidłowej postawie i produktach ergonomicznych. Dalsze informacje zawiera także witryna Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy: https://osha.europa.eu.

Images courtesy of Sixninepixels and Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net

What.How.When.

Beabsichtigen Sie, eine Auszugsschiene zu kaufen, zu montieren oder zu verwenden?
Dann ist unser „Was? Wie? Wann?“ Leitfaden für kugelgelagerte Auszugsschienen alles, was Sie brauchen.

Fallstudien...

Ausfahrbare Rampe für „Rollstuhltransportrad“

Das Cargobike wurde so konzipiert, dass ein Rollstuhlfahrer das Gefühl des Radfahrens genießen kann. Der Hersteller erkannte, dass eine...

> Weiterlesen

Ausfahrbare Rampe für „Rollstuhltransportrad“


News & Blog Sign Up

Bleiben Sie mit unserem E-Mail-Newsletter mit den neuesten Informationen zu Produkten und Projekten auf dem Laufenden.