Blog d'Accuride

W wyniku ustawicznego rozwoju Albeco, nasz przemysłowy polski dystrybutor, przenosi się do nowego obiektu, gdzie będzie mógł jeszcze lepiej zaspokajać potrzeby swoich klientów

Albeco employee talking in the interview led by Accuride.Świeżego listopadowego poranka odwiedziłam tę poznańską firmę. Kierownik produktu Radosław Berłowski przedstawił mi najnowsze wydarzenia w firmie i ogólnie w polskim przemyśle.

Na jakim etapie wykończenia znajduje się Wasz nowy obiekt? Co było głównym powodem jego budowy? Jak wpłynęło to na poprawę obsługi Waszych klientów?

Jak Pani widzi, nowy obiekt jest całkowicie gotowy. Zjawiła się Pani we właściwym momencie, ponieważ wczoraj otrzymaliśmy ostateczne pozwolenie na użytkowanie. Za kilka tygodni ostatecznie przeniesiemy się z dotychczasowego budynku na drugą stronę ulicy.

trzykrotnie zwiększyliśmy powierzchnię magazynową i biurową. Nowe biura mają powierzchnię 1400 m2, a częściowo 3-poziomowy magazyn – powierzchnię zabudowy 1700 m2.

Zbudowaliśmy zautomatyzowany system transportu wewnętrznego, ułatwiający pobieranie części z magazynu. Jeżeli zamówienie wpłynie przed godziną 15, jesteśmy w stanie wysłać towar jeszcze tego samego dnia.

front of Albeco distributor company in Poland.reception at Albeco distributor in Poland.

Jakim wyzwaniom musicie sprostać?

Poczyniliśmy znaczne inwestycje w nowym magazynie, m.in. urządzenia produkcyjne do cięcia, fazowania i szlifowania wałków i szyn liniowych.

Mamy nadzieję, że nowy obiekt pomoże nam w umocnieniu naszej pozycji na rynku polskim i rynkach europejskich. Mamy ambicję stania się jednym z najlepszych dostawców pod względem wsparcia technicznego oraz dostępności i szybkości dostawy produktów.

Czy jako dystrybutor czujecie dostateczne wsparcie ze strony swoich dostawców?

Dobre relacje między dostawcą a klientem są istotnym warunkiem pomyślnej działalności gospodarczej.

W ostatnich 3 latach jesteśmy świadkami zwiększonych starań właścicieli marek w kierunku zacieśniania kontaktów ze swoimi dystrybutorami. Znają oni naszych klientów i próbują zrozumieć nasze codzienne problemy.

Jesteśmy szczęśliwi, że możemy liczyć na takie wsparcie ze strony Accuride.

Co jest ważniejsze dla Was przy doborze partnerów brandowych – dobrze znane, rozpoznawane przez konsumentów marki czy też poziom otrzymywanego wsparcia?

To może się wydać dziwne, ale gdy podejmowaliśmy współpracę z Accuride w 2007 r., tak naprawdę nie znaliśmy marki Accuride. Chcieliśmy po prostu włączyć do naszej oferty prowadnice teleskopowe, poszerzając możliwości klientów potrzebujących innych rozwiązań.

Początkowo nie mieliśmy żadnych oczekiwań co do poziomu wsparcia ze strony dostawcy. Jednak jestem przekonany, że osiągnięty przez nas sukces nie byłby możliwy bez ścisłej współpracy i wsparcia. Obecnie nie możemy sobie wyobrazić Albeco bez Accuride.

Czy postrzegacie siebie jako dystrybutora MRO (konserwacja, naprawy i remonty) czy Albeco employee talking in the interview led by Accuride.raczej jako dostawcę rozwiązań projektowych?

Przede wszystkim jesteśmy dostawcą łożysk tocznych i rozwiązań liniowych. Prowadzimy intensywną działalność na rynku MRO, mamy jednak również wielu klientów, którym możemy zaproponować produkt do nowych zastosowań.

Podsuwamy pomysły i dostarczamy komponenty, nie zawsze kompletne rozwiązania.

Jaki wpływ wywiera na Waszą działalność Internet?

Wiele z naszych produktów sprzedajemy za pośrednictwem Internetu.

Mamy w magazynach ok. 40 tys. produktów i dzięki naszemu sklepowi internetowemu klienci mogą bardzo łatwo znaleźć to, czego potrzebują. Jest to szczególnie ważne w przypadku rynku MRO, gdzie gotowe do użycia części zamienne mogą mieć pierwszorzędne znaczenie dla zapewnienia kontynuacji działalności firmy.

Nasz sklep internetowy powstał w pierwszym rzędzie z myślą o mniejszych sprzedawcach, a nie użytkownikach końcowych czy osobach prywatnych. Jednak świat online zmienia się w błyskawicznym tempie - staramy się dotrzeć do wszystkich możliwych segmentów rynku, dlatego koniecznym staje się stały rozwój.

Czy przewiduje Pan, że e-handel w sektorze B2B zastąpi tradycyjne bezpośrednie spotkania z klientami? A jeżeli nie, dlaczego?

Nie wiem, jak w innych krajach, ale w Polsce jeszcze kilka lat temu młodzi ludzie spędzali wolny czas poza domem. Obecnie siedzą w domu, kontaktując się z przyjaciółmi za pośrednictwem czatu czy Facebooka.

Trend ten można też zaobserwować w biznesie. Wielu klientów szuka pomysłów i rozwiązań w sieci. Trzeba jednak zaznaczyć, że w obliczu bardziej skomplikowanych problemów i projektów lub gdy potrzebna jest konkretna pomoc techniczna, ludzie wciąż preferują bezpośredni kontakt. Klienci B2B nadal potrzebują tradycyjnych spotkań.

screenshot of Albeco's website an Accuride distributor in Poland.

www.albeco.com.pl

Które z nowych technologii mają Pana zdaniem wpływ na technikę? Co nowego w świecie techniki, na przykład nowe produkty i materiały?

Ogólnie rzecz biorąc, największy nacisk wywierany jest na redukowanie cen produktu finalnego.

Wytwórcy próbują stosować tańsze materiały, na przykład tworzywa sztuczne zamiast metali, zachowując jednak przy tym tę samą niezawodność.

Oczywiście nie zawsze możliwe jest osiągnięcie wszystkiego. Jednak tworzywa sztuczne mogą znacznie przyczynić się do obniżenia kosztów konserwacji, zapewnić większą odporność na korozję oraz zmniejszyć masę komponentów.

Jakich nowych trendów lub możliwości rynkowych spodziewa się Pan w 2016 roku i jaki wpływ będą one miały na Waszą firmę?

Jak już wspomniałem, wielu inżynierów zmienia dotychczasowe rozwiązania na tańsze wersje, oczekując zachowania tej samej funkcjonalności i trwałości wyrobu.

Trendy w przemyśle nie ulegają tak szybkim zmianom, jak w modzie czy projektowaniu wnętrz. Czas życia produktu jest zwykle znacznie dłuższy.

Możemy na przykład sprzedać łożysko, które weszło na rynek 40 lat temu - jeżeli tego właśnie chce klient i jest z tego zadowolony, to świetnie! Jednocześnie oczywiście staramy się śledzić na bieżąco zmiany na rynku i w potrzebach klientów, odpowiednio reagujemy na nie wdrażając nowe pomysły.

Jaka jest ogólna sytuacja Waszego rynku?

Rynek w Polsce wciąż rośnie, na horyzoncie nie widać nadchodzącego kryzysu.

Wzrost polskiego produktu krajowego brutto wynosi 3,5%, Albeco rośnie w tempie dwukrotnie szybszym.

Z naszego doświadczenia wynika, że w większych miastach coraz trudniej jest znaleźć dobrze wykształconych pracowników. Zagraniczne firmy takie jak VW wymiatają ich z rynku pracy. Pobliski Amazon zorganizował dowóz swoich pracowników w promieniu 90 km.

Jaki jest Pana ulubiony wyrób Accuride i dlaczego?

Do lekkich zastosowań wybrałbym prowadnicę DZ2431. Przesuwa się ona się z fantastyczną płynnością, bez hałasu i bez odczuwalnego tarcia.

W zastosowaniach o wymaganej dużej nośności najlepiej sprzedają się prowadnice teleskopowe serii DZ9301 i DZ9308 – nadają się one do wielu aplikacji wymagających znacznej nośności!

picture of an Accuride bottle opener that is shaped like a drawer slide.Jakie było najdziwniejsze zastosowanie, z którym się Pan kiedykolwiek zetknął?

Accuride ma mały gadżet reklamowy – otwieracz do butelek.

W rzeczywistości jest to prowadnica wysuwana dwustronnie – gadżet ten zainicjował zastosowanie w przemyśle. W wersji zmodyfikowanej ze stalowymi kulkami i z ocynkowaną powierzchnią, prowadnica ta została zastosowana w kabinie maszynisty pociągu jako dźwignia mechanizmu sterującego.