Blog d'Accuride

Blog Archive
Rubriques du blog
Helle Kinning

Globalne myślenie, lokalna działalność; historia pewnej szwajcarskiej firmy

Author: Helle Kinning, Marketing and distribution support specialist


30th Sep 2013


Pewnego upalnego popołudnia pojechałam do Szwajcarii, aby odwiedzić działającą na tamtejszym rynku przemysłowym firmę HW-TEC i porozmawiać z jej nowym dyrektorem zarządzającym, Patrickiem Nauerem i kierownikiem regionalnym ds. sprzedaży i technicznym, Beatem Schwizerem.

Proszę się przedstawić.

Jesteśmy 30-letnim prywatnym przedsiębiorstwem rodzinnym. Prowadzimy działalność w branżach automatyzacji, opakowań, maszynowej, medycznej, motoryzacyjnej i robotyce.

Jak podejmujecie decyzje, jakie dobierać firmy jako partnerów i jakie sprzedawać produkty? Dlaczego Accuride?

Partnerzy muszą się odznaczać takim samym zaangażowaniem, podejściem i jakością produktu jak my. Postanowiliśmy nawiązać współpracę z Accuride, ponieważ już współdziałaliśmy z Rollon Linear Systems i Accuride wypełnił lukę w naszym portfolio.

Wdrożyliście imponujący, obszerny program Quick Ship, w ramach którego prowadnice oczekiwanej przez nas jakości są stale dostępne na składzie. Krótki okres dostawy jest coraz ważniejszy, stając się kluczowym czynnikiem biznesowym.

Także ludzie w Waszej firmie są niebagatelnym atutem - byłoby ciężko na co dzień mieć do czynienia z ludźmi, z którymi trudno się porozumieć.

Czy są jakieś szczególne różnice między rynkiem szwajcarskim a krajami UE? Na przykład pod względem kulturowym, prawnym, w poszczególnych branżach?

To prawda, mamy pewne regulacje prawne różniące się od tych w UE. Bardzo generalnie można powiedzieć, że firmy szwajcarskie są znane z produkcji bardzo wyspecjalizowanych, złożonych urządzeń mechanicznych, charakteryzujących się niezwykle wysoką jakością i precyzją wykonania.

Wszyscy słyszeli o naszych słynnych szwajcarskich zegarkach, ale jesteśmy też znani jako wytwórcy zautomatyzowanych systemów przenośnikowych. Wydaje mi się też, że w stosunku do swojej wielkości Szwajcaria ma więcej przedsiębiorstw wytwarzających maszyny niż jakikolwiek inny kraj w Europie.

Co poza tym jest inne, niż np. w Anglii, to 26 kantonów (z których składa się Federacja Szwajcarska). Każdy z nich ma swoją własną konstytucję, ustawodawstwo, rząd i sądownictwo. Więc kto ma dużo pieniędzy, może sobie wybrać pod kątem wysokości pobieranych podatków, w którym kantonie chce mieszkać.

Fakt, wielu Europejczyków myśli, że wszyscy Szwajcarzy są milionerami.

No cóż (śmiech), to dlatego, że my bardzo ciężko i bardzo długo pracujemy. Ale ludzie często widzą tylko zewnętrzne oznaki bogactwa, nie zauważając, ile ciężkiej pracy to kosztuje. Jednak niestety nawet my nie jesteśmy wszyscy milionerami!

Czy globalna recesja dotknęła też firm szwajcarskich?

Jak najbardziej. Jesteśmy zdani na eksport - nasz kraj i rynek nie są zbyt duże. Niektóre firmy szwajcarskie eksportują 90-100% swoich wyrobów, więc gdy gospodarka UE załamała się, uderzyło to w nas.

Kurs EURO za bardzo spadł - albo CHF stał się zbyt mocny. W rezultacie produkty szwajcarskie podrożały o 20%! Kombinacja recesji i posiadanie drogich produktów spowodowała ekstremalną sytuację.

Jednak nie wydaje mi, się by recesja w Szwajcarii była szczególnie dotkliwie odczuwalna. Chociaż sądzę, że uzdrowienie gospodarki trwało dłużej niż w Niemczech. Posiadanie własnej waluty ma swoje zalety i wady.

Czy recesja zaowocowała jakimiś szansami na rynku?

Z uwagi na to, że recesja w tym kraju nie była szczególnie ostra, nie przyniosła też zbyt wiele sposobności. Niektóre firmy dostrzegły nowe szanse w zaangażowaniu się w energię słoneczną i wiatrową. Właściwie we wszystkie rodzaje energii odnawialnych.

Przemysł spożywczy rozwinął się wraz z rosnącą tendencją do gotowania w domu i być może też wydawania pieniędzy na restauracje bardziej niż wyjazdy zagraniczne. Ale myślę, że taki trend wystąpił też w innych krajach.

Bezrobocie sięga obecnie 3,55%, więc bycie małym krajem ma swoje dobre strony.

I jak Pani wie, mamy też pyszne czekolady, skutecznie osładzające nawet nienajłatwiejsze życie! (śmiech)

Jak HW-TEC udało się w tych czasach utrzymać dobre wyniki?

Nasze obroty nieco spadły, ponieważ firmy nie inwestowały sporo w nowe urządzenia i inne produkty, w które montujemy nasz sprzęt. Jednak szczęśliwie nie musieliśmy nikogo zwalniać. Każdy pracownik w naszej firmie jest w stanie jednocześnie wykonywać szereg zadań, nawet mężczyźni! (śmiech). Członkowie personelu są zdolni do wykonywania różnych prac.

Jakie są Wasze plany na przyszłość? Czy dostrzegacie jakieś nowe okazje?

Plany na przyszłość? Ma Pani na myśli wakacje? (śmiech). Przyjęliśmy nowych pracowników, mamy nowego dyrektora zarządzającego i kierownika sprzedaży na francuskojęzyczną część kraju - ponieważ tam chcemy umacniać naszą obecność.

Przy pomocy nowej witryny internetowej zamierzamy też zintensyfikować naszą działalność marketingową - umożliwić naszym klientom pobieranie plików produktów, zwiększyć masowe wysyłki reklamowe itd. Jest ważne, żeby nie spoczywać na laurach nawet wtedy, gdy firma sobie dobrze radzi, stale szukać nowych okazji i nowych klientów.

Jakie są ogólne możliwości rozwoju w Szwajcarii?

Może energie odnawialne? Czasami nowe regulacje prawne UE tworzą popyt na nowe maszyny, a my oczywiście jesteśmy pod wpływem tego, co dzieje się w UE.

Jaka jest wasza strategia ochrony produktów dobrej jakości przed zalewem tanich wyrobów z Dalekiego Wschodu?

Na szczęście wiele przedsiębiorstw szwajcarskich woli współpracować z innymi lokalnymi firmami. Rynek lokalny jest w stanie zaoferować krótki czas dostaw i gwarantuje, że jakość komponentów do naszych urządzeń będzie bardzo wysoka.

Szwajcarskie firmy preferują też elastyczność. Producenci z Dalekiego Wschodu nie zawsze są w stanie zaoferować potrzebne specyfikacje lub zagwarantować czas dostawy.

Jak nawiązujecie nowe kontakty z klientami w Szwajcarii czy Europie - reklama internetowa i rozsyłana pocztą, targi, pukanie od drzwi do drzwi?

Aby znaleźć nowych klientów bierzemy udział w wielu targach. Jeżeli mamy dobre doświadczenia z firmą danej branży, po prostu sprawdzamy w Google inne firmy tej samej branży, które mogą być zainteresowane naszymi produktami. To brzmi prosto, jednak nie ma potrzeby komplikowania życia! Ponadto zachęcamy naszych pracowników do czytania i szukania pomysłów czasopism branżowych i artykułów w Internecie.

Panie Patricku, jakie cele i kierunki wyznacza Pan HW-TEC jako nowy dyrektor zarządzający?

Na pewno usprawnienie naszych działań marketingowych. Na przykład witryna internetowa, newslettery, nowy serwer, lepsze wsparcie dla naszego personelu usprawnionymi programami wewnątrzfirmowymi, umożliwiające im bardziej wydajną pracę. Chcę, żeby byli w stanie obsługiwać klientów szybciej i spędzać więcej czasu z nimi niż przy papierkowej robocie.

Czy chciałby się Pan podzielić kilkoma przykładami Waszych działań uwieńczonych powodzeniem?

Od czego by tu zacząć? Produkty Accuride są sprzedawane codziennie do tak wielu różnych zastosowań, że moglibyśmy napisać odrębny artykuł na ten temat.

Ale myślę, że jesteśmy dystrybutorem, który nie ogranicza się do sprzedawania Waszych wyrobów, ale też wymyśla dla Was nowe. Ciągle Was zalewamy nowymi pomysłami! (szeroki uśmiech). Współdziałaliśmy ściśle przy pracach nad prowadnicą liniową 0115RC, która otworzyła nowe rynki dla wszystkich.

I na koniec: jaka jest Panów dewiza życiowa?

Beat: Bądź szczęśliwy!
Patrick: Zgadzam się. Pozytywne myślenie. Szukaj szans w życiu.

www.hw-tec.ch

What.How.When.

Vous envisagez d'acheter, d'installer ou d'utiliser une glissière pour tiroir.
Tout ce qu'il faut savoir sur les glissières à billes se trouve dans notre guide « What. How. When.».

Études de cas...

Rampe extensible montée sur vélo cargo pour fauteuil roulant

Le vélo cargo est conçu pour que l’utilisateur d’un fauteuil roulant puisse avoir le plaisir de faire du vélo. Le fabricant s’est rendu compte qu’une rampe...

> En savoir plus

Rampe extensible montée sur vélo cargo pour fauteuil roulant
News & Blog Sign Up

Restez informé(e) des toutes dernières actualités et projets par courriel.