Accuride blog

Blog Archive
Blog topics

20th May 2015


Jedną z rzeczy, które konsultanci SEO zajmują się nieustannie, to przygotowywanie witryn klientów i ich strategii sieciowych na wymogi przyszłości.

Praktyki SEO szybko się zmieniają i dużą częścią tej pracy jest bycie na bieżąco i adaptowanie się do wszystkich nowych zmian i ogłoszeń, jakie przychodzą z Google lub z szerszej społeczności wyszukiwarek. Ten sposób pracy spowodował, że specjaliści SEO próbują przewidywać na podstawie danych, badań i informacji o tym, co robi Google i co może planować, jaki będzie następny ruch Google.

To jest właśnie to, czym będziemy się zajmować w tej końcowej części naszego mini cyklu: gdzie znajduje się SEO dzisiaj, jak zmienia się wyszukiwanie i co może przynieść przyszłość.

Gdy to piszę (początek marca 2015 r.), Google właśnie ogłosił poważną zmianę swojego algorytmu. To znowu zmieniło reguły gry i spowodowało trzęsienie ziemi w branży. 26 lutego Google ogłosił, że od 21 kwietnia tego roku będzie stosować deindexing witryn internetowych na podstawie wyników wyszukiwarek na smartfonach, jeśli nie będą one zgodne z wytycznymi Mobile Friendly. Nastąpi to w postaci przebudowy algorytmu przy uwzględnieniu w obliczeniach dla swoich rankingów, czy dana witryna jest zaprojektowana elastycznie i czy posiada alternatywną wersję dla urządzeń mobilnych.

Będzie to miało wielki wpływ na wyszukiwanie i jest przykładem w wymuszaniu nadążania za postępem. Ponieważ wyszukiwanie mobilne stanowi (pod koniec 2014 r.) około 40% całego ruchu w wyszukiwarkach, Google uważa za nie do przyjęcia, żeby nie mieć strony, która nie tylko działa na telefonach komórkowych, ale działa dobrze i jest przyjazna dla użytkownika. A co się stanie, jeśli się nie dostosujesz? Cóż, Twoja witryna nie będzie już wyświetlana w żadnych wynikach wyszukiwania ze smartfonów.

Można to było przewidzieć po wprowadzeniu tagu „przyjazny dla komórek", który pojawiał się w wynikach wyszukiwań mobilnych od zeszłej jesieni, pokazując osobom wyszukującym z komórek, czy dana strona będzie właściwie działać na ich telefonie, czy nie. To, wraz z serią instruktaży na blogu Webmaster, jak zapewnić, żeby witryna była przyjazna dla telefonów komórkowych, było jasną zapowiedzią nadciągającej zmiany.

To ogłoszenie było nietypowym odstępstwem od zwykłej metody wprowadzania zmian algorytmów przez Google, tj. nie podawania żadnych ostrzeżeń, a dopiero, gdy widoczność i pozycja wszystkich w rankingach spadły na łeb, na szyję, wypuszczano notatkę prasową wyjaśniającą, co się stało.

Patrząc wprzód - 2015 i dalej

Google stale aktualizuje i ulepsza swój algorytm, a także wprowadza drobne zmiany na stronie wyników wyszukiwarki. Aktualnie wydaje się, że Google chce, aby użytkownik spędzał jak najwięcej czasu na stronie z wynikami, nie klikając na inne strony. Robi to, podając mnóstwo informacji w odpowiedzi na zapytania użytkownika na samej stronie wyników.

Dobrym przykładem jest okno Rich Answers, które wyciąga użyteczne informacje z zaufanej strony i wyświetla je na górze wyników w osobnym oknie. Knowledge Graph w prawej części strony wyświetla dużo informacji o instytucjach i firmach, aby szukający mogli uzyskać istotne szczegóły bez potrzeby klikania na daną witrynę. Te informacje mogą być dosyć obszerne - od map pokazujących najbliższe oddziały, linków do profili w mediach społecznościowych po nazwiska dyrektorów i ceny akcji. Wszystkie te informacje są po to, aby w jak najkrótszym czasie podać użytkownikowi szukane informacje, bez konieczności nawigowania przez Google do innych stron, aby znaleźć te szybkie odpowiedzi.

Być może największa zmiana dla wyszukiwarek dopiero nadchodzi. Badacze Google obecnie pracują nad nowym systemem rankingowym, który ocenia wiarygodność witryny internetowej i przypisuje witrynom pozycje w rankingu na podstawie tego, ile zawierają faktów, a nie jak dużo linków do nich prowadzi.

Aktualny algorytm Google decyduje o popularności witryny poprzez monitorowanie ilości linków do niej z innych witryn i poziomu związanej z nią aktywności na platformach mediów społecznościowych. Problem polega na tym, że witryny nie zawierające wielu użytecznych informacji nadal mogą zajmować dobrą pozycję w rankingach - pomimo zmian wprowadzonych przez Google w ciągu ostatnich kilku lat, które miały zapewnić, że nie będzie się to zdarzać.

Knowledge Vault

Ten nowy algorytm, będący jeszcze we wczesnym etapie opracowywania, będzie liczył nieprawidłowe fakty na witrynie w celu oceny jej wiarygodności, tak więc im więcej fałszywych informacji zawierać będzie dana witryna, tym mniej punktów uzyska. To oprogramowanie będzie wykorzystywało Knowledge Vault jako źródło danych. Knowledge Vault jest olbrzymią bazą danych gromadzącą fakty, praktycznie o wszystkim, którą Google buduje od lat, wybierając informacje z Internetu.

Ten system jest ciągle we wczesnych etapach rozwoju i jeszcze przez długi czas nie wejdzie w życie, ale będzie to coś, co będziemy mieć na oku, ponieważ będzie oznaczać kolejną całkowitą przebudowę najważniejszych podstaw działania wyszukiwania.

Jak widać, SEO jest dynamiczną i ciągle rozwijającą się dyscypliną. Zawsze staramy się gonić Google, kiedy próbujemy uczynić nasze witryny jak najlepszymi. To jest nie lada wyczyn, gdy stale zmieniają się reguły gry.

What.How.When.

Planning to buy, install or use a drawer slide?
Our 'What.How.When' guide to ball bearing slides is everything you need.

Case studies...

Into the wild - Accuride's 9308 used in camping trailer

Watch the video from camper trailer manufacturer 'Into the Wild Overland' to see how clever use of Accuride's 9308 heavy duty locking slide is used to mount their equipment.

> Read more

Into the wild - Accuride's 9308 used in camping trailer
News & Blog Sign Up

Click on the link to sign up for regular blog and news updates.