Accuride blog

Blog Archive
Blog topics
Sue Witkowski

Wyścigi szlifierek taśmowych

Author: , Marketing services manager


9th May 2013


Są to jedne z najdziwniejszych zawodów sportowych. Zasady są takie jak w drag racing - równoległych wyścigach samochodowych. Tyle że tu ze startu zatrzymanego ścigają się po drewnianym torze szlifierki taśmowe.

Wygrywa ta, która pierwsza przekroczy linię mety.

Wydaje się, że w USA zawody te cieszą się szczególną popularnością w branży stolarskiej. Accuride założył więc Stowarzyszenie Wyścigów Szlifierek Taśmowych (BSRA). Zrzesza ono entuzjastów z całej Ameryki Północnej, organizując sponsorowane przez Accuride zawody.

Pierwsze krajowe mistrzostwa BSRA w 2007 roku w AWFS Las Vegas (Newada) okazały się wielkim sukcesem.

Co to są wyścigi szlifierek taśmowych?

Szlifierki taśmowe były jednym z pierwszych narzędzi elektrycznych, których użyto do drag racing. Ktoś w pewnym momencie wpadł na pomysł ustawienia drewnianego toru i wyposażenia szlifierek w dłuższy sznur. Tory mają ok. 30 cm szerokości i ok. 23 metrów długości. Szlifierki ścigają się obok siebie.

Większość zawodów odbywa się w dwóch kategoriach: standardowej i zmodyfikowanej. W tej pierwszej mogą współzawodniczyć tylko szlifierki taśmowe wyprodukowane seryjnie przez konwencjonalnych wytwórców narzędzi elektrycznych. Kategoria zmodyfikowana natomiast dopuszcza przeróbki mające na celu zwiększenie prędkości i osiągów.

Uczestników zawodów w obu kategoriach zachęca się do dekorowania szlifierek, a najoryginalniej wyglądające są wyróżniane nagrodami.

Gdzie i kiedy odbywają się zawody?

Wyścigi Accuride BSRA odbywają się w różnych regionach Ameryki Północnej przy okazji imprez i dni otwartych organizowanych przez dystrybutorów Accuride.

Uwieńczeniem zawodów regionalnych są mistrzostwa kraju odbywające się w nieparzyste lata w AWFS®Fair w Las Vegas (Newada). Ostatnie w 2011 roku przyciągnęły 800 kibiców przyglądających się zmaganiom 24 szlifierek.

23-27 lipca tego roku, podczas targów AWFS, Accuride International Inc. będzie jak zwykle gospodarzem mistrzostw kraju.

Dalsze informacje, sprawozdania i programy wyścigów szlifierek taśmowych: http://www.accuride.com/BSRA/Default.asp

Case studies...

Aluminium slide for access to heavy equipment in train

Accuride’s distribution partner in the Czech Republic, Arcus Engineering, has been working closely with Kolejové pohony, a.s. to provide a viable...

> Read more

Aluminium slide for access to heavy equipment in train


News & Blog Sign Up

Click on the link to sign up for regular blog and news updates.