Accuride blog

Blog Archive
Blog topics

1st Sep 2014


Obiektywne spojrzenie na różnice między prowadnicami kulkowymi a rolkowymi.

Właściwe obydwa rodzaje prowadnic pełnią tę samą funkcję – ułatwiają płynne otwieranie i zamykanie szuflad.

Odpowiedź na pytanie, która z nich jest lepsza, zależy od szeregu czynników, m.in. takich, jak budżet i oczekiwania związane z późniejszym działaniem.

Prowadnice rolkowe są zwykle stosowane do szuflad meblowych, przymocowane do dolnej krawędzi skrzynki szuflady. Są wyposażone w nylonowe lub stalowe rolki.

Zapewniają względnie stabilny ruch z pełnym lub częściowym wysuwem.

Technologia prowadnic rolkowych jest bardzo prosta, dzięki czemu są one niezawodne w działaniu i niedrogie.

Prowadnice rolkowe można zwykle znaleźć w tańszych meblach, jednak niektóre prowadnice rolkowe do cięższych zastosowań mogą być stosowane również w przypadkach, gdzie ważne jest łatwe wyjmowanie szuflady, np. w szafkach narzędziowych.

Specjalistyczne prowadnice rolkowe przeznaczone do przenoszenia większych obciążeń wcale nie są tanie i najczęściej większych rozmiarów niż ich odpowiedniki kulkowe.

Zalety: Łatwe w montażu i niedrogie. Ułatwiają wyjmowanie i wkładanie szuflad. Ciche w działaniu.

Wady: Rolki do większych obciążeń są znacznie większych rozmiarów niż równorzędne prowadnice kulkowe i mogą być drogie. Prowadnice rolkowe o pełnym wysuwie charakteryzują się dużym przekrojem poprzecznym.

Teleskopowe prowadnice kulkowe są wyposażone w kulki z twardej stali (do niektórych zastosowań z tworzyw sztucznych) poruszających się w profilach.

Daje to dobrą stabilność boczną i umożliwia stosowanie większych profili, a tym samym zwiększenia dopuszczalnych obciążeń. Tego typu prowadnice również dostępne są z wysuwem częściowym, pełnym, ponadpełnym, a także dwukierunkowym.

Zalety: Teleskopowe prowadnice kulkowe oferowane są w szerokim zakresie rozmiarów, nie tylko do szuflad, ale też wielu innych zastosowań.

Różne typy kątowników lub bagnetów szybkiego montażu umożliwiają instalację na wiele sposobów. Profile są wykonane z grubszej stali i można je nakładać jeden na drugi w celu znacznego zwiększenia obciążenia.

Asortyment prowadnic kulkowych pod względem ilości rozmiarów i maksymalnej obciążalności jest o wiele bogatszy niż dostępna oferta prowadnic rolkowych. Prowadnice kulkowe do większych obciążeń są mniejsze i często tańsze niż ich odpowiedniki rolkowe.

Wady: Bywają czasem nieświadomie używane do zastosowań niewymagających prowadnic kulkowych, co skutkuje nadmiernymi kosztami.

W razie wątpliwości prosimy skontaktować się z lokalnym dystrybutorem Accuride lub wysłać email do naszego kierownika technicznego.

Case studies...

Aluminium slide for access to heavy equipment in train

Accuride’s distribution partner in the Czech Republic, Arcus Engineering, has been working closely with Kolejové pohony, a.s. to provide a viable...

> Read more

Aluminium slide for access to heavy equipment in train


News & Blog Sign Up

Click on the link to sign up for regular blog and news updates.