Accuride blog

Blog Archive
Blog topics
Helle Kinning

Jak wybrać odpowiednią prowadnicę kulkową dla mojego zastosowania?

Author: Helle Kinning, Marketing and distribution support specialist


14th Apr 2014


To trudne pytanie, ponieważ na rynku jest wiele różnych prowadnic, a jeszcze więcej możliwości zastosowań.

Zajrzyj na nasze strony dotyczące zastosowań w poszczególnych branżach i studiów przypadków – być może znajdziesz tam zastosowania podobne do Twojego.

Mamy tutaj dziesięć wskazówek od naszego zespołu technologicznego:

1. Czy prowadnica kulkowa jest najlepszym rozwiązaniem? Jeżeli masz ograniczony budżet lub po prostu potrzebujesz proste przemieszczanie niewielkiego ciężaru, rozważ zastosowanie prowadnic rolkowych lub prostych systemów ciernych.

2. Prowadnice dzielą się na kategorie wg klasy obciążenia, więc dokładnie przemyśl, jaki ciężar będzie przenosić prowadnica. Pamiętaj, aby w obliczeniach uwzględnić ciężar wszystkich elementów przesuwanych, włącznie z materiałami konstrukcyjnymi. Będzie to dobrym punktem wyjścia do ustalenia potrzebnego rozmiaru prowadnicy.

3. Jak daleko trzeba przesunąć dany przedmiot? Od tego zależy wysuw lub przesuw prowadnicy. Jest to różnica długości między prowadnicą zamkniętą a całkowicie otwartą. Prowadnice mają różne wysuwy – wysuw częściowy, pełny, ponadpełny, liniowy.

4. Ile jest miejsca dla tej prowadnicy? Każdy typ prowadnicy ma swoje wymogi dotyczące przestrzeni montażowej, ale trzeba również wziąć pod uwagę wysokość profilu prowadnicy.

5. Jak daleko od siebie będą umieszczone prowadnice i czy będą mocowane z boku czy płasko pod jednostką wysuwaną? Prowadnice są zwykle zamontowane do boku i testowane przy rozstawie 450 mm i ta wartość podawana jest w katalogu jako wartość maksymalnego obciążenia. Montaż prowadnic na płasko zazwyczaj zdecydowanie obniża ich nośność, przy czym nie wszystkie prowadnice nadają się do takiej pracy.

6. Jakie wykończenie powierzchni jest potrzebne? Standardem jest stal ocynkowana, ale mamy również prowadnice w kolorze czarnym, białym, ze stali nierdzewnej, aluminium i powłoki odporne na korozję.

7. Zastanów się nad opcjami montażu. Jak chcesz zamocować prowadnicę? Większość prowadnic posiada otwory do połączeń śrubowych lub nitów, ale są również prowadnice z opcjami montażu bagnetowego do mocowania w szafkach stalowych. Można też zastosować nasz system montażu z listwą montażową, umożliwiający montaż bagnetowy w szafkach drewnianych.

8. Czy w zastosowaniu potrzebna jest określona funkcja? To pytanie spowoduje, że zastanowisz się nad dodatkowymi cechami, które mogą być potrzebne w prowadnicy lub mogą być z nią związane. Istnieje kilka popularnych opcji, takich jak: zatrzask w pozycji wsuniętej, rozłączanie, samodomykanie, miękkie domykanie, blokada w pozycji wsuniętej (lock in), blokada w pozycji wysuniętej (lock out) itd.

9. Aby dobrać produkt, można skorzystać z narzędzia do doboru prowadnic umieszczonego na naszej witrynie internetowej. Możesz również zachować prowadnice w swojej bibliotece produktów w celu porównania ich własności.

10. Nie widzisz potrzebnej prowadnicy? Poproś o pomoc. Chętnie obejrzymy zdjęcia lub rysunki Twojego zastosowania i udzielimy porady. Wyślij swoje pytanie do [email protected]
Możesz również przeczytać naszą stronę zatytułowaną „Jak wybrać prowadnicę kulkową do szuflady”.

Przeczytaj więcej artykułów technicznych na blogu Accuride:

Chciałbym wymienić prowadnice w drewnianej szufladzie

Zamierzam zainstalować prowadnicę do szuflady, jednak nie wiem, ile luzu muszę zachować między szafką a szufladą

Potencjalne problemy przy stosowaniu prowadnic w szufladach szerokich i głębokich – migracja koszyka z kulkami

Case studies...

Extendable ramp for wheelchair cargo bike

The cargo bike has been designed so that a wheelchair user can enjoy the freedom of cycling. The manufacturer realised that a standard ramp would be too steep...

> Read more

Extendable ramp for wheelchair cargo bike


News & Blog Sign Up

Click on the link to sign up for regular blog and news updates.